למד עוד

בתי עסק בחוק האריזות

הגדרות חוק האריזות

בית עסק: מקום שבמהלך העבודה או העסקים מצטברת בו  פסולת אריזות. 

דוגמאות לבתי עסק: מחסן חומרי גלם, מרכז לוגיסטי, מפעל מייצר, קניון, חנויות ורשתות קמעונאות ועוד.

דוגמאות לפסולת אריזות שמצטברת בבית עסק: חביות מתכת או פלסטיק, ג'ריקנים, ביגבגים, קרטונים, טבורי קרטון, ארגזי פלסטיק או עץ, משטחי פלסטיק או עץ, שרינקים מפלסטיק, שקי ניילון, מיכלי 1000 ליטר וכדומה.

סוגי אריזות מסחריות

העסק שלך מחוייב על פי חוק לטפל בפסולת האריזות

סעיף 26 לחוק האריזות מחייב את בית העסק לאסוף ולפנות את פסולת האריזות שהצטברה בחצר בית העסק. בית עסק רשאי לאסוף ולפנות את פסולת האריזות במסגרת התקשרות ישירה עם תמיר, בהיותה גוף מוכר. כאשר תתקשר עם תמיר תפונה פסולת האריזות של בית העסק שלך על ידי אחד מקבלני האיסוף המורשים של תמיר, על פי בחירתך ובהתאם לתנאים שתסכם מול קבלן האיסוף המורשה בלבד. למען הסר ספק, תמיר לא תשלם עבור איסוף פסולת האריזות מבית העסק. 

מהו בית עסק על פי הגדרת חוק האריזות?
עד היום חשבתם שחוק האריזות מטיל עליכם את האחריות רק לטיפול בפסולת האריזות שאתם מכניסים לשוק הישראלי, אז נכון, בתפקיד הזה אתם עומדים, אבל, חוק האריזות מטיל אחריות גם על "בתי עסק" לדאוג לפינוי פסולת האריזות שמצטברת בחצרם.

אם אתה עונה לאחת מההגדרות הבאות - סימן שאתה בית-עסק:

  • רוכש בארץ או מייבא חומרי גלם לתהליך הייצור או לצורך פעילות עסקית, שאריזותיהם נשארות אצלך בחצר.
  • מייבא/ רוכש בארץ מוצרים מוכנים באריזות, פורק אותם, אורז מחדש ומוכר.
  • רוכש מכשירים ומוצרים, לשימוש רציף בפעילות העסקית, באריזות אשר נשארות בחצר בית העסק.
  • אם אתה רוכש/ מייבא מוצרים שמגיעים באריזות הובלה (קרטון מאסטר, שרינק, וכדומה) ומפיץ רק את המוצרים באריזות הפרטניות (אריזות ההובלה נשארות אצלך בחצר)

חשוב לדעת כי במסגרת אחריות היצרן המורחבת חוק האריזות מחייב אותך כיצרן/יבואן של מוצרים ארוזים לדאוג לכך שהאריזות עם הפיכתן לפסולת יגיעו למחזור ואת חובה זו הינך ממלא באמצעות מימון (דרך דמי הטיפול המשולמים לתמיר) של תהליך ההפרדה, איסוף, פינוי ומיון של פסולת האריזות.

דמי הטיפול בזרם המסחרי לוקחים בחשבון את אותו מרכיב ההשתתפות בעלויות הקבועות ועוד מרכיב הוצאות משתנה הכולל את עלויות ניהול מערך קבלני האיסוף המורשים (אישור מערך קבלנים לאיסוף פסולת אריזות מסחריות מבתי עסק, קבלת דיווחים שוטפים על איסוף פסולת האריזות המסחריות והעברתן למחזור מוכר על פי כל דין) תמיר אינה מתערבת במערכת היחסים העסקית בין בית העסק לקבלן האיסוף המורשה שלו. מכיוון שאינה מממנת איסוף זה דמי הטיפול בזרם המסחרי נמוכים מדמי הטיפול בזרם הביתי.


קבלן איסוף מורשה
מערך קבלני האיסוף אשר עובדים עם תמיר מגוון, חלקם אוספים סוג פסולת אריזות אחד בלבד וחלקם אוספים מספר סוגי פסולת אריזות כגון קרטון, מתכת, פלסטיק, עץ וזכוכית. קבלני האיסוף המורשים יתאימו את פינוי האריזות מבית העסק על פי צרכיו של בית העסק ובהתאם למקום שיש בחצר העסק להצבת כלי אצירה. חשוב לציין כי קבלני האיסוף שעובדים עם תמיר הינם קבלנים מנוסים ואמינים הפועלים עם כל הרישיונות הנדרשים.

לרשימת קבלני האיסוף המורשים של תמיר

תרשים זרימת פסולת האריזות

תרשים זרימת פסולת אריזות מבית העסק למפעל המחזור

לפרטים נוספים אנא צרו עמנו קשר במייל: [email protected]