למד עוד

אריזות זכוכית בתהליך המחזור

למחזור זכוכית יש יתרונות רבים.
אז איך בכלל ממחזרים זכוכית???

מה נצחי, קלאסי ויפה יותר מאריזת זכוכית? הזכוכית קיימת כבר אלפי שנים, בצורתה הטהורה היא חומר שקוף חזק באופן יחסי ועמיד בפני שחיקה. לאריזות זכוכית בין אם מדובר בבקבוקים, צנצנות או מכלים יש יתרונות רבים כמוצר אריזה. היא עשויה מחומרים טבעיים, היא קלה לעיצוב לא מאבדת מצורתה ומזון נשמר בה טרי לאורך זמן רב יותר.
לזכוכית יש גם יתרון סביבתי, היות והיא עשויה מחומרים טבעיים היא לא מזהמת את הקרקע בהטמנתה. אך גם ליתרון זה ישנו חסרון הזכוכית אמנם מתכלה באופן טבעי אך רק אחרי מיליוני שנים ובזמן זה היא תופסת מקום רב באדמה.

אריזות זכוכית
מיחזור זכוכית לא רק מונע את הטמנתה בקרקע הוא גם חוסך בחומרי הגלם הנדרשים לייצור זכוכית חדשה ובעיקר בחול, ההולך ומתכלה בעולם המודרני, ומקטין את הזיהום התעשייתי שנגרם בעת ייצור זכוכית חדשה. בתהליך המחזור נמנעים כל אלה והזכוכית זוכה בחיים חדשים. חשוב לדעת שזכוכית ניתן למחזר שוב ושוב מבלי לפגוע באיכותה.


ברוב מדינות העולם, זכוכית נאספת למיחזור בנפרד בכדי לא לפצוע ולפגוע בתהליכי המיחזור של חומרים אחרים הנאספים בפחי מיחזור שונים. בארץ, את אריזות הזכוכית יש להשליך לפחים הסגולים, משם הן נאספות לתחנת אחסון והמכלה ונשלחות במכולות אל מפעלי מחזור זכוכית בחו"ל.

פחים סגולים
במפעל המיחזור, אליו מגיעות זכוכיות ממדינות רבות, הזכוכית ממויינת לפי סוג וצבע. היא עוברת ניקוי יסודי וגריסה על ידי מתקן גריסה גדול, הגריסה לשברים קטנים הופכת את ההתכה של הזכוכית למהירה יותר. בשלב הבא מתיכים את הזכוכית, כל קבוצה על פי צבעה. ההתכה מתבצעת במכל גדול, שתודות למבערים חזקים, החום בו מגיע ל-1,500 מעלות צלזיוס. אז יוצקים את הזכוכית המותכת אל תוך תבניות המקנות לזכוכית הנוזלית את צורתה החדשה, בהתאם למוצר הבא שתהיה.

אריזות זכוכית גרוסות

לכל אחד מאיתנו יש בבית לא מעט אריזות זכוכית, כשאנו משליכים אותן למחזור אנו מעניקים לזכוכית חיים חדשים ונמנעים מלפגוע בסביבה ובמשאבי הטבע.