תפריט נגישות

למה להפריד פסולת?

מפרידים אריזות

 

אורח החיים המודרני ותרבות הצריכה המתחזקת בעשורים האחרונים מובילים ליצירת הרים של פסולת.

מוצרים שאין לנו צורך בהם ושלל אריזות שנזרקות ללא טיפול תופסים מקום רב ומכלים משאבים, הן בתהליך הייצור מחזור קרטוני משקהשלהם שדורש הרבה אנרגיה והן במאמצים להיפטר מהם.

אדם בישראל מייצר בממוצע כשני ק"ג פסולת בכל יום. אם נכפיל את הנתון הזה במספר ימות השנה ובמספר התושבים במדינה, נמצא שהפסולת הזו מצטברת ומגיעה לממדים עצומים.

בנוסף לכך, 80% מהפסולת מועברת להטמנה. פסולת מוטמנת פולטת חומרים רעילים לאוויר ולאדמה. המשמעות היא שלא רק שרוב הפסולת שאנו מייצרים תופסת קרקע – משאב מוגבל בישראל בפרט ובכדור הארץ בכלל – אלא גם שהקרקע הזו נפגעת.

מהלכי החקיקה שמסדירים את אופן הפינוי והטיפול בפסולת בארץ באים לתת מענה לבעיות הסביבתיות הקשות הללו. הפרדת הפסולת היא צעד חשוב בתחילתו של התהליך והיא דורשת מעורבות אקטיבית של התושבים.

הפרדת הפסולת חיונית להפחתת הררי הפסולת שמועברים להטמנה, מכיוון שככל שנמיין ונפריד מרכיבי פסולת שונים, כך אפשר יהיה להעבירם למפעלי מחזור ייעודיים שיטפלו בהם באופן המתאים וייצרו מהם מוצרים חדשים או יפיקו באמצעותם אנרגיה.

ברשויות המקומיות ברחבי הארץ מוצבים פחים ייעודיים בצבעים שונים. כל אחד מהם מיועד לקלוט פסולת מסוג אחר, וזו מועברת אחר כך למפעל המחזור. מימון הצבת הפחים הייעודיים נעשה על ידי תמיר מכספי דמי הטיפול המשולמים לתמיר על ידי היצרנים/יבואנים של המוצרים הארוזים. הפחים הייעודיים הם: הפח הכתום שמיועד לפסולת אריזות בלבד, הפח הסגול שמיועד לפסולת אריזות זכוכית, הפח הכחול שמיועד לפסולת נייר ולפסולת אריזות קרטון דק (בחלק מהרשויות הפח הזה עשוי להיות ירוק), המחזורית שמיועדת למכלי פלסטיק עם פקק, כמו למשל בקבוקי שתיה בגודל  1.5 ליטר ומעלה  והפח הירוק המיועד לפסולת שאינה מיועדת לפחים האחרים ואינה מועברת למחזור. בחלק מהרשויות מוצבים גם פחים חומים שמיועדים לפסולת רטובה ופחים אפורים לפסולת אריזות מתכת.

לאן זורקים את הפסולת?

 

 
תמיר בתקשורת
הפח הכתום בישראל
מספר פחים
1
7
8
3
6
0
מספר תושבים מפרידים
5
0
5
7
2
7
6
פסלת אריזות שנאספה בטונות
1
1
2
6
0
1
אינסטגרםיוטיובפייסבוק
צרו קשר
תנאי שימוש      כל הזכויות שמורות לחברת ת.מ.י.ר תאגיד מחזור יצרנים בישראל בע"מ (חל"צ)  © 2014
Website created by     כתיבה והפקת תכנים