תפריט נגישות

מהי הפרדת פסולת במקור?

מפרידים אריזות

 

כל פסולת והייעוד שלה 

הפרדת הפסולת במקור מאפשרת לחלץ מפחי האשפה חומרים שהם יקרים ובעלי ערך אף על פי שהושלכו והם נחשבים לפסולת. מחומרים אלו אפשר לייצר חומרי גלם ומוצרים חדשים. כך אפשר להפחית את כמות הפסולת המוטמנת, הפוגעת בסביבה, וגם לחסוך בייצור של חומרים חדשים.

האריזות והמוצרים המושלכים אל פחי המחזור נשלחים למיון ומשם למפעלי מחזור מתאימים. בתהליך הזה של הפרדת הפסולת מטופלים כיום רק 20% מהפסולת המיוצרת בישראל; ה-80% הנותרים מועברים להטמנה. אולם הפרדת פסולת האריזות היא מהלך אזרחי של כלל הרשויות בארץ, והמהלך הזה יתרום משמעותית להפחתת ההטמנה. זהו תחילתו של שינוי, ותאגיד מחזור האריזות תמיר לוקח בו חלק מרכזי.

אל פחי המחזור הייעודיים המוצבים ברשויות המקומיות משליכים אריזות מחומרים שונים: הפח הכתום מיועד לפסולת אריזות מכל הסוגים כמעט, מלבד פסולת אריזות זכוכית וקרטון, ומשליכים בו פסולת אריזות פלסטיק, פסולת אריזות מתכת וקרטוני משקה. המחזורית מיועדת לפסולת מכלי פלסטיק עם פקק ואילו הפח הסגול מיועד לפסולת אריזות זכוכית כגון בקבוקי שמן זית וצנצנות ריבה. הפח הכחול מיועד לנייר ופסולת אריזות לקרטון ביתי, ואל הפח הירוק משליכים כל פסולת שאינה אריזות, כדוגמת חיתולים, מגבונים לחים, צעצועים שבורים, כלים חד-פעמיים, ובעצם כל מה שאינו מתאים ליתר הפחים.

ברשויות המפרידות בין פסולת רטובה ויבשה ישליכו שאריות מזון לפח החום, המיועד לפסולת אורגנית. בחלק מהרשויות, בעיקר במועצות שבהן הפרדת הפסולת מתבצעת בפינות מחזור או במרכזי מחזור יישוביים ואין בהן פחים כתומים, מוצב פח אפור המיועד לאריזות מתכת כגון קופסאות של תחליפי חלב, קופסאות שימורים, דאודורנטים ותרסיסי טיהור.

הפחים הסגולים, המכילים פסולת אריזות זכוכית, מובלים ישירות למפעל המחזור ללא תהליך מיון. שאר הפחים מועברים לתחנת המיון, ושם ממיינים את הפסולת ודוחסים אותה בחבילות גדולות לפי החומרים שמהם היא עשויה. החומרים השונים מועברים למפעלי המחזור.

אריזות נופלות

מה מייצרים מכל חומר וחומר?

כשבקבוקי פלסטיק מגיעים למפעל המחזור הם עוברים מיון אוטומטי שמפריד בין סוגי בקבוקים בתהליך שמבוסס על משקל החומרים. בתהליך זה, בקבוקים מפלסטיק PET (סוג של פולימר פלסטי) מופרדים משאר סוגי הפלסטיק. בשלב הבא ממוין הפלסטיק לפי צבעים – פלסטיק שקוף, פלסטיק ירוק, פלסטיק בצבע תכלת וכל השאר. אחר כך הוא עובר למחזור. תוצר תהליך המחזור הוא פתיתי פלסטיק קטנים ודקיקים, שמשמשים כחומר גלם לייצור מוצרי פלסטיק ונמכרים למפעלים בארץ ובחו"ל. הפתיתים המיוצרים מ-PET משמשים בעיקר לייצור תבניות ביצים וסלסילות פירות וירקות. הפתיתים משאר סוגי הפלסטיק משמשים לייצור עציצים, צינורות, ריהוט גן או מוצרי טקסטיל (כדוגמת פליס).

מחזור פלסטיק - תמיר תאגיד מחזור אריזות

מחזור קרטון - תמיר תאגיד מחזור אריזות

מחזור אריזות - תמיר תאגיד מחזור אריזות

מחזור פלסטיק  - תמיר תאגיד מחזור אריזות

מחזור קרטון - תמיר תאגיד מחזור אריזותתמיר תאגיד מחזור אריזות

הנייר המגיע למפעל המחזור עובר תהליכי מיון לפי עובי החומר וצבעו. אחר כך הוא ממשיך לתהליך רב-שלבי של פירוק לסיבים, סחיטה וחימום והופך לנייר טואלט, נייר לבן או נייר מעורב, בהתאם לאיכות הפסולת שנקלטה ולמידת ההפרדה.

את הזכוכית קולטים במפעלי מחזור ייעודיים. שם גורסים אותה לאחת משלוש דרגות עובי – עבה, בינוני ודק כמו חול. חלק מהתוצר מיועד להתכה ויהפוך לזכוכית חדשה, אך הרוב יחזור כמוצר לתעשייה ולתשתיות בתהליך של שימוש חוזר. בין התוצרים – חיפויי קרקע, תחליף טוף לגינות, בלוקים לבנייה המשולבים בזכוכית ועוד.

פסולת אריזות המתכת עוברת התכה והתוצר חוזר כברזל לתעשיית הבניין.

פסולת האריזות הנותרת, שאריות המיון – למשל, מיכלי שמנת, שקיות חטיפים ושקיות מזון קפוא – משמשת לייצור אנרגיה באמצעות תהליך של שריפה במטרה לייצר אנרגיה הדרושה לתהליך ייצור מלט. כך נחסך הצורך להטמין את שאריות הפסולת שלא ניתנות למחזור, ובה בעת גם חוסכים בדלק ומצמצמים את הזיהום מפליטתם של גזי חממה.

 

 
תמיר בתקשורת
הפח הכתום בישראל
מספר פחים
1
7
8
3
6
0
מספר תושבים מפרידים
5
0
5
7
2
7
6
פסלת אריזות שנאספה בטונות
1
1
2
6
0
1
אינסטגרםיוטיובפייסבוק
צרו קשר
תנאי שימוש      כל הזכויות שמורות לחברת ת.מ.י.ר תאגיד מחזור יצרנים בישראל בע"מ (חל"צ)  © 2014
Website created by     כתיבה והפקת תכנים